«September 2014»
MonTueWedThuFriSatSun
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
Saints to face Cherry and Whites in Stoop Sevens finals

Teimana Harrison and Sam Olver helping the Saints beat Wasps © Getty Images

Rugby News Saints to face Cherry and Whites in Stoop Sevens finals

The Saints will take on Gloucester at the Twickenham Stoop on Friday night in the Premiership Rugby Sevens Series finals.

Unlike previous years, this season’s Premiership Rugby Sevens Series will be a straight knockout competition from the opening match.

The inclusion of the two Welsh regions means that the teams will enter straight into a quarter final, with the winner advancing to the Cup semi-finals and the loser going into a Plate competition.

The Saints shook off their opening-match woes to record wins over both Wasps and Saracens and book their place at the Twickenham Stoop as Group C runners-up.

Gloucester, meanwhile, beat Exeter, London Irish and Bath at Kingsholm last Thursday night on their way to progressing as Group B winners.

“With the excitement of the Commonwealth Games and the Rio Olympics on the horizon, Sevens has really caught people's imagination this summer," said Phil Winstanley, Premiership Rugby’s Rugby Director.

“Crowds have been high for the Premiership Rugby Sevens with over 35,000 people enjoying the group stages and we are expecting to establish a new record attendance across the Series.

“The addition of the Welsh Regions for the first time creates an added ingredient for this eagerly-anticipated event.”

Face value tickets for Friday’s finals are available now at StubHub – CLICK HERE and follow the straightforward instructions to book online!

PREMIERSHIP RUGBY SEVENS SERIES FINALS FIXTURES
18:00 Quarter Final 1 (Cardiff Blues v Leicester Tigers)
18:25 Quarter Final 2 (Gloucester v Northampton Saints)
18:50 Quarter Final 3 (Harlequins v London Irish)
19:15 Quarter Final 4 (Newcastle Falcons v Newport Gwent Dragons)
19:40 Plate Semi-Final 1 (Loser Game 1 v Loser Game 2)
20:05 Cup Semi-Final (Winner Game 1 v Winner Game 2)
20:30 Plate Semi-Final 2 (Loser Game 3 v Loser Game 4)
20:55 Cup Semi-Final 2 (Winner Game 3 v Winner Game 4)
21:20 Plate Final (Winner Game 5 v Winner Game 7)
21:45 Cup Final (Winner Game 6 v Winner Game 8)

Number of views (3878)/Comments ()