Jump to Main ContentJump to Primary Navigation
SaintsConference & EventsFoundationStore
News

Academy action for Saints youngsters this Bank Holiday weekend

Travis PerkinsSponsored by Travis Perkins

If you are in the Northampton area this evening then take 90 minutes to get behind the Saints Under-17s as they take on Wasps.

Kick off at BBOB RFC on St Andrews Mill Road is 7:30pm and all are welcome.

Then on Monday the Saints Under-15s will be heading to Newark RFC for a 12-aside tournament against their peers from the other RFU Academies in the North and Midlands.

The Under-15s will be playing Leicester, Newcastle, Sale, Worcester and Yorkshire Carnegie over the course of an afternoon which will be a good gauge of their development over the past few months.

SAINTS UNDER-17 TEAM TO PLAY WASPS
15 Joe GREEN
14 Faisal OLABOOYE
13 Zac BERILL
12 Fraser STRACHAN
11 Emmet MCDONNELL
10 Tom EMERY
9 Harry WARN
1 Sam BUCKLEY
2 Sampson MA'ASI
3 Rhys CHARALAMBOUS
4 Alex COLES
5 Matt WARING
6 Jasper DIX (capt)
7 Joe WALLACE
8 Tom BROWN

Replacements 
George SEWARD
Fraser THOMPSON
Luke RISMAN
Ryan HUSSEY
Joe BRITTON
Henry LARKIN 
Tosin SEGUN
Charlie LIVESEY
Sam HURD
Tyler MILLS
Connor TUPAI

SAINTS UNDER-15 SQUAD FOR NORTH AND MIDLANDS ACADEMIES
Samir ALI MOHAMED (Malcolm Arnold Academy; BBOB RFC)
Jack HUGHES (Uppingham School)
Elliot CHILVERS (Royal Hospital School; Ipswich RFC)
Ed MCDOWELL (Southend High School; Southend RFC)
Arun MEHTA (Rugby School)
Harry HOMAN (Bedford School; Bedford RFC)
David TREMBATH (Framlingham College; Woodbridge RFC)
George WHALLEY (St Cleres School; Southend RFC)
Emmanuel IYOGUN (Woodlands School; Southend RFC)
Christopher OWEN (Kettering Buccleuch Academy; Kettering RFC)
Xavier CRANWELL (Uppingham School)
Josh DOWNES (RGS Colchester)
Charlie RYLANDS (Ousedale School; Olney RFC)
Tanker STABLES (Wellingborough School; Kettering RFC)
Sam CONNOR (Northampton School for Boys; Old Northamptonians)
Jacob DE MAIN (Ousedale School; Olney RFC)
Charlie BLACKMORE (Ipswich School; Sudbury RFC)
Tyler MILLS (Northampton School for Boys; Old Northamptonians)
Adam SELLARS (Campion School; Towcestrians)
Sol HYDE (RGS Colchester; Colchester RFC)
Henri STYLES (Kettering Buccleuch Academy; Kettering RFC)
Josh LACK (Northampton School for Boys)
Morgan DAYES (Cardinal Newman School; Dunstablians RFC)
Cameron SHARPE (Sharnbrook Upper School; Kettering RFC)
Alex JACKSON (Rugby School; Long Buckby RFC)